Wyszukaj w katalogu
Polecane firmy
Poleć nas innym
Aktualności

Kiedy i komu zlecić spawanie pod wodą?

04-11-2014


Zdarza się, że elementy konstrukcji znajdujące się pod wodą pękają. Prawdziwy problem pojawia się, gdy dany element jest zbyt duży, by wydobyć go na powierzchnię. Wówczas należy wezwać ekipę nurków – spawaczy.


Proces spawania nieodmiennie kojarzy się z pracą na lądzie przy łączeniu elementów metalowych towarzyszących powstawaniu m.in. mostów. Jednak dzięki wynalazkowi Konstantego Chrenowy spawalnictwo mogło wypłynąć na nieznane dotąd wody, w dosłownym tego słowa znaczeniu, umożliwiając spawanie w morskiej (i nie tylko) toni (źródło: http://spawalnictwo24.pl/spawanie-2/co-to-jest-spawanie-pod-woda/). Mogłoby się wydawać, że pod wodą, oprócz nurkowania dla przyjemności, nie ma zbyt wiele do roboty. Tymczasem okazuje się, że tuż pod taflą kryje się wiele skomplikowanych struktur, które od czasu do czasu wymagają naprawy.

Komu przyda się spawający nurek?

Nie zawsze ukształtowanie terenu, wielkość czy ciężar konstrukcji pozwalają na całościowe stworzenie jej na lądzie, a następnie umieszczenie pod wodą. Dlatego często stosuje się montaż częściowy. Moduły lub kolejne segmenty zatapia się i spaja w całość po wodą poprzez spawanie elementów. Zaopatrzeni w odpowiedni sprzęt i butle tlenowe nurkowie wykonują tę samą pracę, co ich koledzy na powierzchni, tyle że w dużo trudniejszych warunkach. Podobnie rzecz ma się w przypadku podwodnych gazociągów i rurociągów. Aby cała struktura była szczelna, wymagane jest położenie idealnych spawów tak, by znajdujące się w środku przewody nie miały kontaktu z wodą, a transportowane substancje nie przedostawały się do środowiska. Zabieg spawania pod wodą stosowany jest również w pracach konserwatorskich i naprawach konstrukcji stalowych znajdujących się wśród głębin, takich jak: baseny portowe, stocznie czy rury ciepłownicze. Specjalistów nie trzeba na szczęście szukać daleko, gdyż tego typu usługi świadczą również polskie przedsiębiorstwa, m.in. firma hydrotechniczna z trójmiasta Aquamor.

Kto może spawać w głębinach?

Jakość wykonanych spawów zależy w dużej mierze od umiejętności podwodnego spawacza, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę, by osoby wykonujące podwodne prace posiadały specjalne uprawnienia, jak również odpowiednio dobierały elektrody oraz metody spawania do miejsca i rodzaju wykonywanej pracy. Należy również pamiętać, że spawanie podwodne jest dużo bardziej niebezpieczne niż jego lądowy odpowiednik. Prace wykonywane są przy ograniczonym zasobie tlenu oraz w warunkach słabego oświetlenia, stąd tak istotne jest przestrzeganie zasad BHP.

Oczywiście można samemu próbować zająć się spawaniem podwodnym, o ile posiada się właściwy sprzęt i nie wchodzi do wody głębiej niż do pasa. Jednakże w przypadku szeroko zakrojonych prac warto zlecić ich wykonanie profesjonalistom, by mieć pewność, że konstrukcja z takim trudem zbudowana nie legnie bezużytecznie na dnie zbiornika.

mtprzetelniorlybudownictwasymasmtcelektroinstalacjeplgbcmrbasmasmgryf budtargi pomorskiepromocja-targi.plsibexexpokruszywasibexjesienwwdpmtseistargikielcelentewencbuild.lentewencelektroinstalacje13warsawbuildtargidziedzictwo