Wyszukaj w katalogu
Polecane firmy
Poleć nas innym
Aktualności

Sposoby odprowadzania przydomowych ścieków

14-11-2014


Przydomowe oczyszczalnie ścieków cieszą się coraz większą popularnością. Czym różnią się od szamb, na czym polega zasada ich działania i gdzie mogą być stosowane? Warto to sprawdzić przed podjęciem decyzji o wyborze sposobu odprowadzania ścieków.


Zdjęcie oczyszczalni drenażowej pochodzi z Eco-Market.pl

Co wybrać, szambo czy przydomową oczyszczalnię ścieków?
Budowa własnego domu to trudne i złożone przedsięwzięcie. Przed przystąpieniem do prac dobrze jest określić ilość dostępnych środków oraz wstępnie oszacować koszty budowy. Należy wybierać takie rozwiązania technologiczne, które będą funkcjonalne i nowoczesne, a równocześnie nie zrujnują założonego budżetu. Przykładowo, w  przypadku wyboru sposobów odprowadzania przydomowych ścieków, inwestor może zdecydować się na budowę szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Szambo, czyli bezodpływowy zbiornik na ścieki to rozwiązanie tańsze w budowie, jednak wymagające regularnej kontroli stanu zapełnienia zbiornika oraz okresowego opróżniania. Z kolei przydomowa oczyszczania ścieków jest rozwiązaniem droższym w budowie, jednak nowoczesnym, ekologicznym oraz tańszym w eksploatacji. Koszty montażu takiej oczyszczalni można dodatkowo obniżyć, korzystając z dotacji unijnych, przeznaczonych na sfinansowanie projektów proekologicznych.

Rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków
W chwili obecnej na rynku największą popularnością cieszą się trzy rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków. Pierwsze z nich to oczyszczalnie z drenażem rozsączającym. Zasada ich działania jest bardzo prosta. Wstępnie oczyszczone ścieki przepływają poprzez system podziemnych rur (drenów), gdzie następuje proces ich przenikania do gruntu i dalszej filtracji. Zastosowanie tej metody jest niezwykle skuteczne, aby jednak było możliwe, muszą zostać spełnione określone warunki środowiskowe, takie jak: niski poziom wód gruntowych oraz dobrze przepuszczalny grunt.
W przypadku niesprzyjających warunków można zdecydować się na oczyszczalnie biologiczne. Początkowy etap filtracji wygląda podobnie. Ścieki ulegają wstępnemu oczyszczeniu w osadniku gnilnym. Następnie jednak trafiają bezpośrednio do zbiornika, w którym ulegają rozkładowi dzięki działaniu mikroorganizmów. Oczyszczone ścieki odprowadzane są do środowiska naturalnego za pomocą drenażu lub studni chłonnej.
Nieco mniejszą popularnością cieszy się natomiast roślinna przydomowa oczyszczalnia ścieków. W tym wypadku za rozkład zanieczyszczeń odpowiedzialne są korzenie roślin takich jak trzciny, które wraz z mikroorganizmami występującymi w glebie filtrują ścieki, które po oczyszczeniu można wykorzystać do zasilania oczka wodnego lub podlewania ogrodu.


mtprzetelniorlybudownictwasymasmtcelektroinstalacjeplgbcmrbasmasmgryf budtargi pomorskiepromocja-targi.plsibexexpokruszywasibexjesienwwdpmtseistargikielcelentewencbuild.lentewencelektroinstalacje13warsawbuildtargidziedzictwo