Wyszukaj w katalogu
Polecane firmy
Poleć nas innym
Aktualności

Roboty geologiczno-inżynieryjne – kwestie bezpieczeństwa

14-01-2015


Roboty geologiczno-inżynieryjne wiążą się z ingerencją w podłoże, są więc potencjalnie zagrożeniem zarówno dla pracowników, jak i całego otoczenia. Na jakie niebezpieczeństwa należy zwrócić szczególną uwagę?


Jak prowadzić roboty geologiczno-inżynieryjne?

Przy wszystkich robotach geologicznych muszą być zachowane odpowiednie normy bezpieczeństwa (http://www.piib.org.pl/budownictwo-aktyprawne-61/szczeg-przepisy-budowlane-aktyprawne-178/726-ustawa-z-dnia-4-lutego-1994-r-prawo-geologiczne-i-gcze). Oczywiście nie wszystkie tego typu roboty wiążą się z tym samym poziomem ryzyka, ale nawet proste badania geologiczne wymagają zachowania ostrożności. Przy badaniach terenowych przeprowadzane są wiercenia geologiczne oraz sondowania – na każde takie działanie należy mieć stosowne pozwolenie. Przystępując do robót geologiczno-inżynieryjnych, trzeba przygotować dokładny plan zadań. W planie uwzględnia się cel i zakres wykonywanych robót, w projekcie musi się też znaleźć opis występujących zagrożeń naturalnych oraz sposób i termin likwidacji odwiertów. Obowiązkiem kierownika robót jest także przygotowanie opisu maszyn i urządzeń, które będą wykorzystywane do prac geologicznych. Na przykład na stronie www.geotest.biz.pl można znaleźć ofertę usług geologicznych dopasowanych do indywidualnych potrzeb zleceniodawcy.

Organizacja robót geologicznych

Przy robotach geologicznych obowiązkiem wykonawcy jest dbałość o bezpieczeństwo powszechne, bezpieczeństwo pracy oraz ochronę środowiska. Jak to wygląda w praktyce? W trakcie prac nie wolno wprowadzać zmian w projekcie robót geologicznych, chyba że zostanie to zaakceptowane przez projektanta i organ wydający pozwolenia na roboty geologiczne. Pracami może kierować jedynie osoba posiadająca uprawnienia, na przykład inżynier geolog. Każdy otwór musi zostać uzbrojony, zarówno naziemnie, jak i podziemnie, przy czym należy uwzględnić obecność linii energetycznych i instalacji podziemnych – projekt robót należy wykonać w oparciu o plany uzbrojenia terenu. Lokalizacja otworu nie może być przypadkowa – wybór miejsca oraz rozpoczęcie prac muszą zostać potwierdzone stosownym protokołem, nie inaczej jest w przypadku cementowania otworu, montażu filtrów i zakończenia próbnego pompowania studni. Ze względów bezpieczeństwa sprzęt wykorzystywany do wierceń musi spełniać warunki określone w Polskiej Normie oraz odpowiadać wymaganiom w zakresie BHP, a do obsługi tych maszyn można zatrudniać tylko osoby z odpowiednimi kwalifikacjami. Każdy pracownik zatrudniony przy robotach geologiczno-inżynieryjnych musi być przeszkolony w kwestii prawidłowego wykonywania swojej pracy – w tym zakresie mieści się także umiejętność udzielenia pierwszej pomocy. Robót geologicznych nie wolno prowadzić w okresie trudnych warunków atmosferycznych (np. śnieżycy, burzy, ulewy, przy silnym wietrze).

mtprzetelniorlybudownictwasymasmtcelektroinstalacjeplgbcmrbasmasmgryf budtargi pomorskiepromocja-targi.plsibexexpokruszywasibexjesienwwdpmtseistargikielcelentewencbuild.lentewencelektroinstalacje13warsawbuildtargidziedzictwo