Wyszukaj w katalogu
Polecane firmy
Poleć nas innym
Aktualności

Zgrzewarki doczołowe – podstawowe narzędzia w hydraulice?

16-01-2015


Zgrzewarki doczołowe pozwalają szybko i trwale połączyć dwie rury. Aby zgrzew charakteryzował się wysoką jakością, powinien być wykonany umiejętnie i z zachowaniem środków ostrożności.


Zgrzewanie doczołowe jest podstawową metodą łączenia rur z poliolefin, tzn. PE, PP, PB, PVDF (tzw. termoplastycznych). Polega ono na ogrzaniu i właściwym uplastycznieniu końcówek łączonych elementów poprzez styk ich powierzchni z płytą grzewczą, a w dalszej kolejności – na dociśnięciu ich do siebie z właściwą siłą po uprzednim usunięciu płyty grzejnej.

Jak wygląda zgrzewanie doczołowe?

Przed zgrzewaniem, należy najpierw sprawdzić, czy materiał, średnica i grubość ścianki odpowiadają wymaganiom. Następnie, należy sprawdzić, czy na powierzchni rur/elementów armatury znajdują się rysy lub pęknięcia. Jeżeli grubość rys lub pęknięć przekracza 10% grubości ścianki, należy odciąć odcinek z rysami lub pęknięciami.

Przeczyścić wnętrze i zewnętrzną powierzchnię końców rur, które mają być zgrzewane.
Umieścić rury / elementy armatury we wstawkach ramy. Rura wystająca z ramy bazowej powinna być wsparta o tę samą centralną oś zacisków. Dokręcić śruby zacisków w celu umocowania rur/elementów armatury.

Oddzielić końce rur/elementów armatury. Umieścić urządzenie heblujące między końcami rur/elementów armatury i włączyć je, dociskać końce rur/elementów armatury do momentu pojawienia się ciągłych wyrównań na obu końcach, następnie otworzyć ramę, wyłączyć narzędzie heblujące i wyjąć je z ramy.

Oczyścić powierzchnię płyty grzewczej z pyłu lub brudu.
Uwaga: Nie wolno uszkodzić warstwy PTFE na powierzchni płyty grzewczej.
Włożyć płytę grzewczą pomiędzy końce rur po tym, gdy już osiągnie ona wymaganą temperaturę. Zamknąć końce rur/elementów armatury z dociskiem do określonej wartości poprzez wychylenie zaworu regulacji ciśnienia do momentu, aż wypływka osiągnie określoną wysokość.
Zredukować ciśnienie dociskowe i odczekać czas dogrzewania.

Otworzyć ramę, wyjąć płytę grzewczą i możliwie jak najszybciej domknąć oba zgrzewane elementy.
Utrzymać drążek zaworu kierunkowego w położeniu zamkniętym do fazy osiągnięcia prawidłowej wielkości wypływki, zredukować ciśnienie dociskowe i odliczyć czas studzenia aż do jego ustania. Poluzować śruby zacisków, a następnie wyjąć złączone rury. Czasy grzania oraz ciśnienia dociskowe w tabelach do pobrania ze strony dezet.pl

Prawidłowe zgrzewanie – jak usprawnić prace hydrauliczne?

Przed rozpoczęciem pracy ze zgrzewarką doczołową należy upewnić się, czy parametry łączenia dla urządzenia i zgrzewanej rury są zrozumiałe i znane, a generator posiada wystarczającą ilość paliwa do wykonania zadania. Płyta grzewcza musi być czysta, dlatego należy umyć ją zimną wodą i osuszyć, nie pozostawiając przy tym włókien. Przed rozpoczęciem prac należy zamontować płytę grzejną na hydraulicznej ramie wykonawczej, włożyć płytę grzewczą między rury i opuścić do oporu – do pełnego zatrzaśnięcia. W zgrzewarkach doczołowych cykl zaciskania przebiega automatycznie; po jego ukończeniu należy zdjąć płytę grzewczą, zwolnić obejmy i wyjąć rurę. Przed dokonaniem instalacji rura musi ostygnąć. Zachowanie wszystkich norm bezpieczeństwa i postępowanie zgodnie z obowiązującą procedurą pozwala zmniejszyć ryzyko nieprawidłowo wykonanego zgrzewu.
Więcej informacji na temat dostępnych na rynku zgrzewarek doczołowych oraz przykładowy cennik produktów znaleźć można na stronie dezet.eu.

mtprzetelniorlybudownictwasymasmtcelektroinstalacjeplgbcmrbasmasmgryf budtargi pomorskiepromocja-targi.plsibexexpokruszywasibexjesienwwdpmtseistargikielcelentewencbuild.lentewencelektroinstalacje13warsawbuildtargidziedzictwo