Wyszukaj w katalogu
Polecane firmy
Poleć nas innym
Aktualności

Budowa domu: jak dobrać kratkę wentylacyjną?

17-01-2015


Kratki wentylacyjne traktowane są zazwyczaj po macoszemu. Nie wiadomo po co są, w dodatku wpuszczają zimne powietrze, zdarza się więc, że po prostu zakrywa się je meblami. Tymczasem to od kratki wentylacyjnej zależy jakość powietrza w pomieszczeniach, a więc komfort naszego codziennego życia.


Po co nam kratka wentylacyjna?

Obowiązek montowania kratek wentylacyjnych reguluje norma PN-B-03430+Az3 (http://www.iko.pwr.wroc.pl/PracowDrct/Agnieszka_Zajac/_PN-83_B-03430_doc.pdf). Z przepisów wynika, że przy wentylacji grawitacyjnej powietrze jest wywiewane przez kratki w łazience, kuchni i ewentualnie innych zamkniętych pomieszczeniach gospodarczych (np. w garderobie bez okien). W pokojach mieszkalnych kratki raz są, raz ich nie ma – ich montaż zależy od systemu wentylacji w mieszkaniu, więc na dobrą sprawę można się bez nich obyć albo zdecydować na rozwiązanie pośrednie, czyli kratkę z regulacją. Generalna zasada jest taka, że powietrze powinno przepływać z pomieszczeń „najczystszych”, w kierunku tych bardziej zanieczyszczonych i dlatego właśnie kratki są głównie w kuchniach oraz łazienkach. Sprawność kratek wywiewnych powinna być taka, by wentylacja działała poprawnie, ale nie dochodziło do strat energetycznych związanych z uciekaniem zbyt dużych ilości ciepłego powietrza.

Dobór kratki

Minimalna powierzchnia kratki wentylacyjnej to 196 cm2 (przy wentylacji grawitacyjnej), jej kształt jest mniej istotny, chociaż najczęściej spotyka się kratki kwadratowe (14 cm x 14 cm). Przy wentylacji nawiewno-wywiewnej kratka musi zapewniać wywiew 50 m3 powietrza w przeciągu jednej godziny. W pomieszczeniach, w których znajdują się urządzenia gazowe, wentylacja musi „przerobić” co najmniej 70 m3, ale zaleca się wydajność rzędu 120 m3 powietrza na godzinę. Im więcej dodatkowych urządzeń, tym lepsza musi być wydajność systemu wentylacji.

Rodzaje kratek wentylacyjnych

Kratki wentylacyjne mogą być wykonane z różnych materiałów. Od ich jakości zależeć będzie trwałość i wydajność systemu wentylacyjnego. Warto wybierać takie materiały, które są łatwe w utrzymaniu czystości (na kratkach osadza się mnóstwo kurzu, drobinki tłuszczu, drobne zanieczyszczenia). Najpopularniejsze są kratki plastikowe i metalowe, natomiast kratki ze stali nierdzewnej, dostępne na stronie http://sklep.hart-metale.pl, są znacznie trwalsze i wyglądają dużo efektowniej. Dla zwiększenia bezpieczeństwa, można zamontować kratkę wentylacyjną z czujnikiem dymu albo czujnikiem czadu – te drugie są szczególnie przydatne w pomieszczeniach, w których używa się gazu, czyli np. w łazienkach z piecykami gazowymi do ogrzewania wody użytkowej.

mtprzetelniorlybudownictwasymasmtcelektroinstalacjeplgbcmrbasmasmgryf budtargi pomorskiepromocja-targi.plsibexexpokruszywasibexjesienwwdpmtseistargikielcelentewencbuild.lentewencelektroinstalacje13warsawbuildtargidziedzictwo