Wyszukaj w katalogu
Polecane firmy
Poleć nas innym
Aktualności

Jak działają spalarnie śmieci?

21-01-2015


W spalarni śmieci najważniejsza jest instalacja do termicznej utylizacji odpadów oraz układ do oczyszczania i odprowadzania spalin. Nowoczesne zakłady zajmujące się usuwaniem odpadów są tak skuteczne w neutralizacji toksyn, że mogą znajdować się nawet w centrum miasta bez zagrożenia dla ludzi czy środowiska naturalnego.

Spalanie śmieci

Wszystkie spalarnie działają według jednego schematu. Najpierw akcję podejmuje separator szkła, metali i zanieczyszczeń niepalnych, następnie odpadki są rozdrabniane i przekazywane do urządzeń dozujących, skąd trafiają do pieca. Do jego komory przez cały czas musi być doprowadzane powietrze, a osobna instalacja zajmuje się odprowadzaniem nadmiaru wilgoci.

Zanim spaliny zostaną wypuszczone do atmosfery, muszą przejść proces oczyszczania, podczas którego zostaną pozbawione najgroźniejszych związków chemicznych. Najwyższej klasy spalarnie emitują ilości zanieczyszczeń znacznie poniżej dopuszczalnej normy, mogą więc sąsiadować z terenami zamieszkanymi. Szczegółowe rozwiązania technologiczne zależą już od rodzaju utylizowanych odpadów. Ponieważ coraz powszechniejsza staje się segregacja, piece przystosowuje się do spalania konkretnych typów śmieci. Odpady stałe trafiają zazwyczaj do kotłów fluidalnych albo pieców obrotowych, z kolei odpady ciekłe i gazowe przerabiane są przez komory spalania (http://fluid.wme.pwr.wroc.pl/~spalanie/dydaktyka/spalanie_wyklad_mechanika/URZADZENIA/Spalanie_fluidalne.PDF). Najnowsze rozwiązania wykorzystują technologię mikrofalową i plazmową, ale są to jeszcze na tyle drogie systemy, że nie opłaca się ich stosować na szeroką skalę. Główny wymóg techniczny dotyczy temperatury procesu. W trakcie spalania temperatura wytworzonych gazów nie może być niższa niż 1100 stopni Celsjusza, w przypadku odpadów zawierających maksymalnie 1 proc. związków chlorowcoorganicznych przeliczonych na chlor wymagana temperatura to 850 stopni Celsjusza.

Proces usuwania odpadów

Efektywność spalarni zależy również od jakości używanych w niej maszyn. Dla zwiększenia wydajności większość procesów utylizacyjnych powinna być zautomatyzowana głównie w zakresie obsługi magazynów i bunkrów na odpady, realizacji załadunku i mieszania śmieci. Suwnice procesowe zasilają piece odpowiednią porcją przerobionego materiału, a gdy obróbka termiczna dobiegnie końca, usuwają popiół i pozostałe resztki. Suwnice dostępne przykładowo na stronie demagcranes.pl są przystosowane do pracy w trybie 24/7, część urządzeń może też być sterowana ręcznie. Jeśli w spalarniach przeprowadzana jest segregacja śmieci, montowane są taśmociągi odbierające materiały nadające się do recyklingu. Na popularności zyskują także rozwiązania pozwalające odzyskać energię cieplną ze spalania, którą można wykorzystać zamiast paliw konwencjonalnych.

mtprzetelniorlybudownictwasymasmtcelektroinstalacjeplgbcmrbasmasmgryf budtargi pomorskiepromocja-targi.plsibexexpokruszywasibexjesienwwdpmtseistargikielcelentewencbuild.lentewencelektroinstalacje13warsawbuildtargidziedzictwo