Wyszukaj w katalogu
Polecane firmy
Poleć nas innym
Aktualności

Jak dobrać odpowiednią zaprawę cementową?

04-02-2015

 

Podczas stawiania obiektu budowlanego jednym z głównych wykorzystywanych materiałów budowlanych jest zaprawa. Do murowania grubych spoin ok. 10-15 cm, czyli stawiania murów zewnętrznych budynku, używamy zaprawy cementowej lub cementowo-wapiennej. Na rynku budowlanym mamy do wyboru kilka ich marek (klas).

(fot. shutterstock)

Zaprawa cementowa jest suchą mieszanką kruszywa, cementu oraz domieszek uplastyczniających i napowietrzających, które mają na celu poprawienie jej właściwości. Cechuje ją duża wytrzymałość na ściskanie oraz przyczepność do podłoża. Jest to materiał budowlany mrozoodporny i wodoszczelny, dlatego stosuje się ją tam, gdzie potrzeba mocnej zaprawy. Powszechnie używana jest do murowania ścian konstrukcyjnych wewnętrznych i zewnętrznych, działowych, osłonowych lub słupów. Ten rodzaj zapraw murarskich stosuje się również do murowania ścian piwnic i fundamentów. Zaprawy cementowe powinny odpowiadać wymaganiom normy PN-90/B-14501 „Zaprawy budowlane” (http://enormy.pl/?m=doc&nid=PN-91.100.10-00006)

Klasy zaprawy cementowej

Zaprawy cementowe produkuje się z cementu portlandzkiego klasy 32,5 oraz 42,5, cementu hutniczego, murarskiego i piasku. W zależności od składu objętościowego poszczególnych składników, dla marki cementu 32,5 określono sześć klas zapraw: M2, M4,M7,M12, M15, M20. Każda z nich różni się proporcją cementu do kruszywa oraz konsystencją.

Gdzie zastosować daną zaprawę?

W zależności od wykonywanych prac murarskich zastosujemy inny rodzaj zaprawy cementowej. Istotną cechą dla każdej klasy zaprawy jest jej  konsystencja. Określa się ją na podstawie stożka pomiarowego 7 cm. Jeżeli konsystencja wynosi poniżej 7 cm, to przyjmuje się skład zaprawy o jedną markę niżej. Gdy powyżej 7 cm, to najodpowiedniejsza będzie zaprawa o klasę wyżej.

  • Murowanie ścian i fundamentów: najodpowiedniejsze są zaprawy klasy M2-M7, konsystencja 6-8 cm.
  • Murowanie sklepień i łuków: zaprawy M-M12, konsystencja 6-8 cm.
  • Mocowanie elementów złączy oraz kotew: M7-M12, konsystencja 6-11 cm.
  • Na posadzki najodpowiedniejsze są M4-M12, konsystencja 5-7 cm.
  • Do uszczelniania murów i obrzutek tynkarskich stosuje się zaprawy M4-M7, konsystencja 9-11 cm.
  • Na warstwy narzutu tynkarskiego oraz warstwy wierzchnie tynku: M2-M4, konsystencja 6-11 cm.

Dużą ofertę znormalizowanych i sklasyfikowanych odpowiednio zapraw cementowych wysokiej jakości można znaleźć na przykład na stronie śląskiej firmy Contractor: http://www.contractor.com.pl/,

mtprzetelniorlybudownictwasymasmtcelektroinstalacjeplgbcmrbasmasmgryf budtargi pomorskiepromocja-targi.plsibexexpokruszywasibexjesienwwdpmtseistargikielcelentewencbuild.lentewencelektroinstalacje13warsawbuildtargidziedzictwo