Wyszukaj w katalogu
Polecane firmy
Poleć nas innym
Aktualności

Wybór systemu do odprowadzania wody deszczowej - jak do tego podejść?

30-06-2015


Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie domu pozbawionego rynien. Jest to tak oczywisty element każdego budynku, że rzadko kiedy zastanawiamy się nad tym, czy faktycznie jest konieczny? Czy można z niego zrezygnować? Odpowiedź brzmi oczywiście: nie!

rynna miedziana

Brak jakiegokolwiek systemu odprowadzania wody deszczowej skutkuje tym, iż woda opadowa spływać będzie po fundamentach, przenikać do nich oraz zbierać się w postaci kałuż i zalewać podpiwniczenia. Wszechobecna wilgoć w oczywisty sposób przyczyni się do niszczenia budynku. Zadbajmy zatem o właściwe odprowadzanie wody deszczowej.

Jedyne skuteczne odprowadzanie wody i innych opadów z dachów i elewacji może zapewnić profesjonalny system rynnowy. Na rynku jest wiele tego typu rozwiązań zarówno polskich jak i zagranicznych producentów. Czym się od siebie różnią? Na pierwszy rzut oka widać przeważnie cenę, kolory rynien i elementów łączących czy kształty tychże elementów. To, czego na pierwszy rzut oka nie widać to przede wszystkim trwałość danego systemu, gwarancja producenta, możliwości konserwacji rynien czy np. łatwość (lub trudność) montażu danego systemu rynnowego. Od czego zacząć zatem wybór?

Przede wszystkim trzeba obliczyć przekrój rynny i ich długość konieczną do odwodnienia określonej powierzchni dachu. W tym celu powinniśmy obliczyć EPD - Efektywną Powierzchnię Dachu, czyli faktyczną powierzchnię, którą trzeba będzie odwodnić. Według wyliczonych wartości będziemy w stanie określić długość rynien, ilość rur spustowych a także rozmieszczenie ich na budynku.

Kolejnym naturalnym wyborem rynny będzie określenie ich materiału. Mimo iż wszystkie służą do tego samego celu to materiał, z którego są wykonane przekłada się przede wszystkim na solidność całego systemu rynnowego oraz jego estetykę. Tutaj wybór jest na prawdę dość pokaźny: najpopularniejsze (w dużej mierze ze względu na cenę i brak konieczności ich częstej konserwacji) są rynny plastikowe PCV. Zaraz za nimi dużą popularnością cieszą się rynny z blachy stalowej powlekanej - znacznie bardziej odporne od rynien PVC, występują w szerokiej gamie kolorów. Są przy tym bardzo estetyczne, ale za tym wszystkim idzie ich wyższa cena oraz konieczność częstej konserwacji przynajmniej 2-3 razy w roku przy zmianie pór roku. Oczywiście to nie wszystkie rodzaje rynien: występują jeszcze rynny z blachy ocynkowanej lub tytanowo-ocynkowane, rynny z aluminium czy np. rynny w całości wykonane z miedzi.

Na koniec (choć wcale nie musi taka kolejność) pozostaje nam wybrać kształt rynien, który przede wszystkim wpływa na ostateczny wygląd budynku. Do wyboru mamy rynny półokrągłe, kwadratowe lub np. półeliptyczne, ale to nie wszystko. Niektórzy producenci produkują tzw. systemy bezokapowe - są to całe systemy rynnowe ukryte w elewacji budynku. Polecane szczególnie tym, którym przeszkadza jakikolwiek element systemów rynnowych na zewnątrz na elewacji budynku. Wtedy jest to idealne rozwiązanie ma jednak jedno ograniczenie - musi zostać przewidziane już na etapie projektowania samego budynku i tym samym uwzględnione w projekcie.

mtprzetelniorlybudownictwasymasmtcelektroinstalacjeplgbcmrbasmasmgryf budtargi pomorskiepromocja-targi.plsibexexpokruszywasibexjesienwwdpmtseistargikielcelentewencbuild.lentewencelektroinstalacje13warsawbuildtargidziedzictwo