Wyszukaj w katalogu
Polecane firmy
Poleć nas innym
Aktualności

Dom energooszczędny, czyli jaki?

14-07-2015


W obecnych czasach oszczędzanie energii jest nie tyle fanaberią co koniecznością. I przyczyną takiego stanu rzeczy jest nie tylko potrzeba oszczędzania pieniędzy, ale także dbałość o środowisko naturalne. Z wyżej wymienionych powodów modne stały się domy energooszczędne. Czym cechuje się takie budownictwo? O tym poniżej.

energoo

 Istnieje zespól właściwości, które musi posiadać dom, abyśmy mogli go nazwać energooszczędnym. Ogólną zasadą dotyczącą budynków pretendujących do tej nazwy jest nieskomplikowana bryła budynku. Nie oznacza to jednak, że złożonych konstrukcji nie możemy uczynić energooszczędnymi.

1. Bryła - zwarta i prosta bryła budynku, pozbawiona wykuszy, załamań czy balkonów, której rzut kondygnacji zbliżony jest do prostokąta lub kwadratu. Zasada jest prosta - im mniejsza powierzchnia przegród, tym mniejsze straty energii. W takiej budowli preferuje się dach dwu- lub jednospadowy, zapobiegający uciekaniu ciepła. Taki kształt budynku generuje nie tylko mniejsze koszty użytkowania, również jego projekt jest tańszy, wykonanie szybsze i prostsze - ryzyko błędu popełnionego przed fachowców jest więc o wiele niższe niż w przypadku domów powstających w oparciu o skomplikowany projekt. Korzystniejsze współczynnikami charakteryzują się budynki piętrowe z zaadaptowanym poddaszem - zwłaszcza, gdy powierzchnię dachu odpowiednio uszczelnimy oraz ocieplimy. Mają one mniejszą powierzchnię fundamentów w proporcji do powierzchni użytkowej domu. A dobrze izolowane poddasze stanowi dodatkowy bufor izolacyjny.

Jeśli jednak nie ulegamy kompromisom, a nadal chcielibyśmy, aby z naszego domu ciepło uciekało w jak najmniejszym stopniu, możemy pozwolić sobie na zwiększenie powierzchni przegród, pod warunkiem, że zrobimy to od strony południowej - w polskich warunkach ciepło powstałe od nasłonecznienia wyrównuje straty ciepła spowodowane skomplikowaniem wewnętrznej struktury budynku.

2. Materiały budowlane - ciepło najczęściej ucieka przez ściany oraz dach, należy więc zadbać o ich szczególną izolację termiczną - styropianem lub wełną termiczną. Łączna grubość materiału izolacyjnego waha się od 25 cm (w przypadku ścian) do ponad 30 - 40 cm (niezbędne minimum jeśli chodzi o dach).

3. Mostki termiczne - najczęściej występują w narożnikach domu, tarasach, balkonach, oknach i drzwiach. Aby nasz dom był energooszczędny, należy zadbać o szczególna izolację tych miejsc, dlatego po zaizolowaniu ścian i dachu, musimy przyjrzeć się oknom - zaleca się okna trójszybowe i drzwiom. W domach energooszczędnych rezygnuje się także często z balkonu.

4. Wentylacja - dobra wentylacja, której zwykle nie uwzględnia się w projekcie, to podstawa. Specjaliści z Firmy Partner dodają, że warto zainwestować w tzw. rekuperator - urządzenie do odzysku ciepła z wywiewanego powietrza. W innym wypadku straty energetyczne spowodowane wentylacją mogą wynosić nawet 50 – 70 % całości strat, a dom nie poszczyci się chlubnym mianem "energooszczędny".

To tylko niektóre cechy, na które musimy zwrócić uwagę w przypadku projektu domu energooszczędnego. Co ciekawe, jeśli na taki się zdecydujemy możemy liczyć na dopłatę do projektu.  Firma Partner informuje swoich klientów, że "na początku 2013 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił ogólnopolski program dopłat do kredytów na domy energooszczędne i pasywne. Skierowany został do osób fizycznych, które budują dom jednorodzinny lub kupują gotowy dom od dewelopera. Program polega na ustanowieniu dopłat do kredytów bankowych dla tych, którzy budują domy pasywne w wysokości 50 00

mtprzetelniorlybudownictwasymasmtcelektroinstalacjeplgbcmrbasmasmgryf budtargi pomorskiepromocja-targi.plsibexexpokruszywasibexjesienwwdpmtseistargikielcelentewencbuild.lentewencelektroinstalacje13warsawbuildtargidziedzictwo