Wyszukaj w katalogu
Polecane firmy
Poleć nas innym
Aktualności

Dlaczego warto inwestować w odnawialne źródła energii?

03-08-2015


Kurczące się zasoby paliw kopalnych, wysokie ceny, szkodliwy wpływ na środowisko – nie ulega wątpliwości, że w niedługim czasie ogrzewanie węglowe i gazowe ustąpi miejsca nowoczesnym metodom grzewczym opartym na źródłach odnawialnych.

sierp

Do pierwotnych źródeł energii odnawialnej zaliczamy m.in. energię związaną z aktywnością Słońca, grawitacyjnym oddziaływaniem Księżyca oraz geotermią wnętrza Ziemi. Biorąc pod uwagę małe systemy grzewcze, zdecydowanie najdonioślejsze znaczenie ma energia słoneczna, która może być wykorzystywana w kolektorach słonecznych, pasywnych systemach ogrzewania budynków, fotoogniwach, a także do wzrostu biomasy. Energia wodna i słoneczna jest powszechnie wykorzystywana w pompach ciepła.

Energia słoneczna – ogrzewanie pasywne i kolektory

Energia promieniowania słonecznego w ogrzewaniu pasywnym może być wykorzystana do ogrzewania budynku i podgrzewania wody w zbiornikach. Istotą tej metody jest rezygnacja z dystrybucji dodatkowej energii z zewnątrz. Kolektory natomiast są najpowszechniejszym systemem aktywnego wykorzystania energii słonecznej, z której możemy korzystać cały rok lub tylko sezonowo.

Energia biomasy

Przez biomasę rozumiemy substancje organiczne, które powstają w procesie fotosyntezy. Biomasa jest zdecydowanie najtańszym do pozyskania źródłem energii odnawialnej; można ją otrzymać z drewna odpadowego, słomy, odpadów organicznych oraz biogazu z gnojowicy.

Kotły na biomasę cechują się znacznym stopniem sprawności, która jest jednak zależna od wilgotności paliwa. Jeżeli wilgotność będzie zbyt wysoka, ich sprawność spadnie. Cechą charakterystyczną większości kotłów jest możliwość wykorzystania podajnika paliwa, który umożliwia wydłużenie okresu palenia przez ponowne dosypywanie.

Paliwa ekologiczne

Najbardziej wydajnymi paliwami ekologicznymi są pelety i drewno wiklinowe. Pelety utrzymuje się z paliwa ustandaryzowanego, otrzymywanego przez sprasowanie trocin pod wysokim ciśnieniem. Cechują się bardzo niską zawartością popiołu i wysoką wartością opałową; są także łatwe do składowania i można je wykorzystywać jako paliwo w wielu kotłach na biomasę. Nowoczesne kotły mogą współpracować zarówno z instalacjami wysoko-, jak i niskotemperaturowymi.

Pompy ciepła

Używając pomp ciepła, z 1 kW energii elektrycznej uzyskamy 3-4 kW energii cieplnej. Pompa wykorzystuje prąd wyłącznie do uzyskania ciepła z otoczenia. Pobiera ciepło z gruntu, wody lub powietrza. Więcej informacji na temat pomp ciepła można znaleźć na stronie viessmann.poznan.pl.

 

mtprzetelniorlybudownictwasymasmtcelektroinstalacjeplgbcmrbasmasmgryf budtargi pomorskiepromocja-targi.plsibexexpokruszywasibexjesienwwdpmtseistargikielcelentewencbuild.lentewencelektroinstalacje13warsawbuildtargidziedzictwo