Wyszukaj w katalogu
Polecane firmy
Poleć nas innym
Aktualności

Czym charakteryzują się wylewki samopoziomujące?

27-11-2015


W każdym domu pożądane są gładkie i równe podłogi. Jednak nie zawsze udaje się je wykonać, dlatego też można skorzystać z pomocy w postaci wylewki samopoziomującej. Jest ona w stanie wyrównać zarówno te duże nierówności, jak i te najmniejsze.

ft15

Zaprawa samopoziomująca umożliwia uzyskanie idealnie równego podłoża, dzięki czemu bez problemu będzie można położyć na nim płytki, panele lub inne pokrycie. Po wylaniu na podłogę masa samopoziomująca samoczynnie się rozprowadza, przez co powstała powierzchnia jest bardzo gładka. W większości przypadków do uzyskania wymaganego efektu potrzebna jest cienka warstwa wylewki, dzięki czemu nie podnosi się znacząco poziom posadzki. W takich przypadkach wykorzystuje się wylewki cienkowarstwowe (np. firmy Contractor), które jednak nie niwelują większych krzywizn. Nałożona warstwa mieści się w przedziale od 2 do 3 mm.

Do wyrównania większych krzywizn stosuje się wylewki samopoziomujące grubowarstwowe. Służą one do wykonania zasadniczych podkładów o grubości od 1 do 7 cm, a także do wyrównania już istniejących, które są krzywe. Stosuje się je także do wyrównania posadzek w dwóch różnych pomieszczeniach tak, aby znajdowały się na jednym poziomie.

Ze względu na rodzaj zastosowanego spoiwa wyróżnia się dwa rodzaje wylewek samopoziomujących: anhydrytowe i cementowe.

Wylewki anhydrytowe to wylewki produkowane z odwodnionej odmiany gipsu, czyli anhydrytu. Są stosowane w budownictwie dość powszechnie. Przy ich wykorzystaniu można uzyskać podkład grubości od 2 do 7 cm. Wylewka ta ma wysoką wytrzymałość mechaniczną i dużą odporność na skurcz w trakcie wiązania, który może powodować spękanie. Nie trzeba ich zbroić, nie wymagają też żadnej pielęgnacji po ułożeniu. Zaletą mas anhydrytowych jest to, że długo zachowują przydatność do użycia. Ich tzw. "czas otwarty" wynosi od 45 do 150 minut, a w przypadku zapraw cementowych jest to tylko od 10 do 30 minut. Ze względu na to, że anhydryt jest odmianą gipsu (któremu nie służy kontakt z wodą), nie powinno się układać mas zawierających to spoiwo w łazienkach i innych pomieszczeniach, w których możliwe jest zalanie podłogi. Wykorzystuje się je tylko do wnętrz (szczególnie tam, gdzie zakładane jest wodne ogrzewanie podłogowe), więc nie robi się z nich wylewek na tarasach czy balkonach.

Wylewki cementowe zawierają wzmacniające włókna i dodatki nadające właściwości samorozlewne. Są mocne i wytrzymałe na zginanie, dlatego nadają się do pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu albo o dużym obciążeniu. Idealnie nadają się do miejsc wilgotnych (np. łazienki i pralnie) oraz nieogrzewanych. Można z nich wykonywać podkłady o grubości 10-70 mm. Koszt ich wykonania jest większy niż anhydrytowych, jednak schną znacznie szybciej. Przy trudnym podłożu (np. drewniana podłoga, izolacja termiczna) może być konieczne wykonanie zbrojenia z siatki z włókna szklanego lub nawet z siatki stalowej. Zastosowanie siatki wzmacniającej sprawdzi się także w przypadku, gdy podłoże jest zabrudzone lub tłuste. Samopoziomujące wylewki cementowe (np. firmy Contractor) nie zawsze mogą być stosowane na zewnątrz, dlatego najpierw trzeba zrobić próbę wykorzystania ich poza budynkiem.

Przed położeniem wylewki samopoziomującej musimy ustalić rodzaj podłoża, na jaki będziemy ją kłaść oraz grubość warstwy. Tylko odpowiednio dobrany rodzaj zaprawy spełni swoje zadanie i pozwoli nam cieszyć się równą i gładką podłogą.

mtprzetelniorlybudownictwasymasmtcelektroinstalacjeplgbcmrbasmasmgryf budtargi pomorskiepromocja-targi.plsibexexpokruszywasibexjesienwwdpmtseistargikielcelentewencbuild.lentewencelektroinstalacje13warsawbuildtargidziedzictwo