Wyszukaj w katalogu
Polecane firmy
Poleć nas innym
Aktualności

Jak zaplanować oświetlenie w mieszkaniu

08-08-2017


Oświetlenie mieszkania to jeden z najistotniejszych punktów aranżacji jego wnętrza. Właściwe rozplanowanie umiejscowienia oraz rodzaju źródeł światła ma ogromny wpływ na funkcjonalność pomieszczeń, a także ich wygląd. Oprócz swojej podstawowej funkcji, jaką jest rozpraszanie mroku, oświetlenie ma niebagatelny wpływ na atmosferę panującą w pomieszczeniu, a także nastrój i samopoczucie przebywających w nim osób.

s17


Odpowiednio zaplanowane oświetlenie mieszkania jest równie istotne, co właściwie dobrane parkiety, kolor ścian i rodzaj mebli.
Nawet najlepiej urządzone mieszkanie nie będzie bowiem dobrze spełniało swojej funkcji i efektownie wyglądało, jeśli nie zadbamy także o sposób jego oświetlenia. Znaczenie ma tutaj zarówno rodzaj lamp, ich rozmieszczenie, jak i barwa emitowanego światła.

Mówiąc o oświetleniu mieszkania warto podzielić je na kategorie, które wyodrębnić można biorąc pod uwagę jego funkcje i lokalizację.

Oświetlenie ogólne

Tym pojęciem określa się lampy sufitowe, które mają za zadanie równomierne oświetlenie całego pomieszczenia. Mogą to być żyrandole, plafoniery, lampy wiszące lub też zawieszone za linkach reflektorki albo rozmieszczone na suficie punktowe spoty.
Mogą doświetlać powierzchnię pomieszczenia światłem rozproszonym lub dawać światło bezpośrednie. Zależnie od upodobań konsumentów będą to oprawy oświetleniowe idealne do klasycznie urządzonych wnętrz albo wpisujące się w najnowsze trendy wnętrzarskie nowoczesne lampy firmy AZzardo.

Planując oświetlenie ogólne, koniecznie należy posługiwać się zasadą:

  • światło o barwie białej ciepłej instalujemy w pomieszczeniach przeznaczonych do odpoczynku i relaksu,
  • światło o barwie neutralnej i białej zimnej pozostawiamy do pomieszczeń przeznaczonych do pracy i nauki.

Takie rozgraniczenie pozwoli domownikom na właściwe regenerowanie organizmu, a także efektywne wykonywanie pracy.

Oświetlenie dekoracyjne

Lampy dekoracyjne mają za zadanie oświetlenie wybranych fragmentów pomieszczenia i wyeksponowanie określonych szczegółów wnętrza.
Zazwyczaj emitują punktowe i mniej lub bardziej nastrojowe światło, którego rolą jest stworzenie przyjemnej, niekiedy intymnej atmosfery wnętrza. Oświetlenie dekoracyjne doskonale wydobywa strukturę, kształt i barwę oświetlanego przedmiotu. Najczęściej zastosowanie znajdują tu rozmieszczone symetrycznie względem oświetlanego przedmiotu reflektorki halogenowe, sufitowa lampa umieszczona na ruchomym ramieniu lub lampy podłogowe, dające światło bezcieniowe, z kloszem umieszczonym na stosunkowo długim wysięgniku.

Oświetlenie miejscowe

Oświetlenie miejscowe, często zwane też punktowym, najczęściej traktowane jest jak uzupełnienie światła ogólnego.
Jego zadaniem jest doświetlenie newralgicznych stref pomieszczenia, w których wykonywane są precyzyjne czynności, do których to nie dociera wystarczająco dużo światła ogólnego. W tej roli świetnie sprawdzają się stojące lampy stołowe i podłogowe.

Planując oświetlenie mieszkania warto pamiętać o odpowiednim skomponowaniu wszystkich powyższych źródeł światła. Dzięki temu uzyskamy w pełni funkcjonalne, a zarazem estetyczne wnętrze, w którym mocno zaznaczona zostanie dbałość projektanta o detale.

mtprzetelniorlybudownictwasymasmtcelektroinstalacjeplgbcmrbasmasmgryf budtargi pomorskiepromocja-targi.plsibexexpokruszywasibexjesienwwdpmtseistargikielcelentewencbuild.lentewencelektroinstalacje13warsawbuildtargidziedzictwo