Wyszukaj w katalogu
Polecane firmy
Poleć nas innym
Aktualności

Jakie kotwy wybrać?

28-11-2017


Prace remontowe, budowlane i konstrukcyjne wymagają zastosowania rozmaitych łączników. Powinny być one dostosowane do rodzaju wykonywanej czynności, tak by stworzone połączenia cechowały się wytrzymałością i trwałością. Kiedy powinniśmy sięgnąć po kotwy i jakie ich rodzaje mamy do wyboru?


Różne rodzaje łączników
Wśród złączy, których używamy podczas rozmaitych prac, znajdziemy np. wkręty, śruby i kołki – wszystkie z nich dostępne są w różnych wersjach, co pozwala dopasować je do konkretnego zadania. Są niezbędne zarówno w użytku profesjonalnym, jak i amatorskim, umożliwiając tworzenie połączeń stabilnych, ale także bezpiecznych w użytkowaniu.

Innymi z elementów mocujących są kotwy. Te wszechstronne elementy stosowane są szczególnie podczas tworzenia połączeń w podłożach pełnych, zwykle betonie. Ponieważ cechują się znacznie większą wytrzymałością niż wymienione wyżej złącza, stosowane są tam, gdzie działać będą duże obciążenia. Jakie rodzaje kotew mamy do wyboru?

Kotwy mechaniczne
Kotwy mechaniczne to mocowania, które podobnie jak inne łączniki występują w różnych wersjach. Wykonywane ze stali cechują się jednak znacznie lepszymi parametrami wytrzymałościowymi.

Stosuje się w nich odmienne elementy rozprężne (tuleje i opaski), co oznacza, że na podłoże, a dokładniej na boki otworu, działa siła rozporowa. Duże naprężenia powodują, że materiał może ulec uszkodzeniu – jest to najważniejsza wada kotew mechanicznych, która sprawia, że ich użycie jest ograniczone wyłącznie do mocnego, pełnego podłoża.

Kotwy mechaniczne mają jednak także zalety – są łatwe i szybie w montażu, a po ich osadzeniu można od razu przystąpić do dalszej pracy i poddać je obciążeniu. Niektóre z nich posiadają specjalne zakończenia w formie haka lub oczka, inne służą do montażu ościeżnic okiennych i drzwiowych. Na rynku znajdziemy także kotwy wbijane przeznaczone do montażu drewnianych słupów w nieutwardzonym gruncie. Poszczególne kotwy różnią się rozmiarami i konstrukcją, a także obciążeniem, do którego przenoszenia są przystosowane. Stanowią solidną alternatywę dla tradycyjnych kołków rozporowych.


Kotwy chemiczne
Podobnie jak modele mechaniczne służą do wykonywania połączeń w podłożu pełnym, jednak ze względu na swoje właściwości sprawdzają się również w podłożu drobnootworowym. Podstawową zaletą kotwy chemicznej jest fakt, że nie wykorzystuje ona siły rozporowej. Oznacza to, że otwory montażowe mogą być zlokalizowane blisko siebie lub nawet blisko krawędzi – mocowanie w formie kotwy chemicznej nie grozi uszkodzeniem podłoża.

Użycie takiej kotwy polega na wywierceniu otworu, wypełnieniu go masą żywiczną, a następnie zatopieniu w niej wybranego elementu (śruby, pręta itp.). Po utwardzeniu kotwa chemiczna jest niezwykle twarda i wytrzymała, dlatego stosuje się ją tam, gdzie tworzone połączenia mają spełniać najwyższe wymagania i gdzie działają największe obciążenia.

Kotwy chemiczna ma jednak także wady – przed jej aplikacją należy dokładnie oczyścić otwór z pyłu i zanieczyszczeń, a po aplikacji trzeba czekać aż wyschnie. Podczas wykonywaniu połączeń w stropie żywica może spływać, więc konieczne jest użycie specjalnych elementów ochronnych. Doskonałe parametry wytrzymałościowe sprawiają jednak, że tego typu mocowanie znajduje więcej zastosowań niż kotwa mechaniczna.

mtprzetelniorlybudownictwasymasmtcelektroinstalacjeplgbcmrbasmasmgryf budtargi pomorskiepromocja-targi.plsibexexpokruszywasibexjesienwwdpmtseistargikielcelentewencbuild.lentewencelektroinstalacje13warsawbuildtargidziedzictwo