Wyszukaj w katalogu
Polecane firmy
Poleć nas innym
Aktualności

Płyty poliuretanowe czy natryskowe ocieplanie budynku poliuretanem - co wybrać?

22-01-2018


Wysoki współczynnik izolacji termicznej i likwidacja istniejących mostków termicznych sprawiają, że w naszym domu będzie ciepło, a rachunki za ogrzewanie będą na zadowalającym poziomie. Po latach dominacji na rynku ociepleń budynków wełny mineralnej i płyt styropianowych przyszła pora na zmianę. Obecnie coraz częściej izolację termiczną wykonuje się z pianki poliuretanowej - PIR lub PUR. Którą wybrać?

Poliuretan dobrym materiałem izolacyjnym
W izolacjach termicznych można stosować materiały zaliczane do rodziny poliuretanów - płyty izolacyjne ze sztywnej pianki PIR oraz izolację nanoszoną metodą natryskową, w której wykorzystywana jest elastyczna pianka poliuretanowa PUR. W obu przypadkach otrzymujemy lepszą jakościowo termoizolację w porównaniu np. z wełną mineralną, ale sztywna pianka poliuretanowa PIR ma znacznie lepsze parametry niż natryskowo nanoszona pianka PUR.


 

Zalety płyt PIR
Nowością na polskim rynku budowlanym są sztywne płyty poliuretanowe PIR, produkowane pod różnymi nazwami: Thermano, Izolite, KingspanTherma, RecticelEurothane, Eurofloor i Powerdeck, Bauder, Izopir, termPIR, IKO Enetherm. Wszystkie sprowadzają się do tego, że mamy do czynienia z płytami izolacyjnymi wykonanymi z poliizocjanuranu. Ocieplenie z pianki sztywnej w postaci płyt PIR to najnowocześniejszy sposób na izolację dla budynku indywidualnego (mieszkalnego) lub przemysłowego. Pozwalają one zaoszczędzić nawet do 40 proc. energii cieplnej w stosunku do innych sposobów termoizolacji. Sztywna pianka poliuretanowa szybko przełoży się na wypracowanie niebagatelnych oszczędności w zakresie wydatków na ogrzewanie.
 
Zaletą materiału poliuretanowego PIR jest to, że można go zastosować w wielu różnych sytuacjach, łatwo się układa sztywne płyty izolacyjne i nie mają one szczególnych wymagań montażowych. Ich główną zaletą względem elastycznej pianki poliuretanowej PUR jest skrajnie niska przewodność cieplna, ponieważ lambda wynosi w ich przypadku zaledwie 0,023 W/mK. Poliuretan PIR staje się przez to najskuteczniejszym materiałem izolacyjnym. To tylko jeden ze wskaźników termicznych wskazujących na jego wyższość nad natryskową, elastyczną pianką PUR, co prezentuje tabela:

218
 
Pianka natryskowa - pomimo tego, że to także poliuretan - cechuje się dużo mniejszą gęstością i przez to współczynnik przewodzenia ciepła jest zdecydowanie wyższy. Pod względem parametrów - poliuretan natryskowy można porównać do wysłużonego styropianu, tyle że musimy zapłacić nawet cztery razy więcej. Czy się opłaca? Jasne, że nie. Liczby nie kłamią.
 
Więcej informacji o parametrach technicznych sztywnych płyt izolacyjnych z pianki poliuretanowej PIR znajdziecie na stronie: https://www.steelprofil.eu/oferta/plyty-izolacyjne-poliuretan-poliizocyjanurat-pir/

 

319

mtprzetelniorlybudownictwasymasmtcelektroinstalacjeplgbcmrbasmasmgryf budtargi pomorskiepromocja-targi.plsibexexpokruszywasibexjesienwwdpmtseistargikielcelentewencbuild.lentewencelektroinstalacje13warsawbuildtargidziedzictwo