Wyszukaj w katalogu
Polecane firmy
Poleć nas innym
Aktualności

Budownictwo modułowe - fakty i mity Budownictwo modułowe - fakty i mity

09-03-2018


Obiekty modułowe stają się coraz popularniejsze na całym świecie. Są znacznie ładniejsze od standardowych budynków, a ich budowa przebiega o wiele szybciej i nie wymaga angażowania kilku ekip specjalistów. Jakie są plusy i minusy budownictwa modułowego?

Rozbudowa Hotelu BoniFaCio Spa & Sport Resort w Sochocinie ralizowana przez DMDmodular

Obiekty modułowe – rodzaje modułów
Wyróżnia się co najmniej dwa rodzaje modułów wykorzystywanych podczas budowy tego typu budynków. Moduły szkieletowe wykonuje się z takich materiałów, jak aluminium i stal. Są one uzupełniane materiałami izolacyjnymi (zazwyczaj pianką poliuretanową) oraz obijane płytami gipsowymi. Drugim rodzajem jest moduł wykonany z keramzytobetonu. W ich produkcji również wykorzystana jest rama stalowa, jednak beton uzupełnia pustą powierzchnię szkieletu. W przypadku takiego rozwiązania nie potrzeba dodatkowej izolacji tak, jak w przypadku modułów szkieletowych. Są one również nieco tańsze, a czas produkcji znacznie krótszy.

Budownictwo modułowe – zalety
Największą zaletą budownictwa modułowego jest gwarancja na poszczególne elementy. W przypadku tradycyjnych budynków fachowcy bardzo rzadko udzielają gwarancji na wykonane przez siebie usługi. Również budowlańcy trudzący się stawianiem tego typu domów są zazwyczaj o wiele lepiej wyszkoleni. Kolejną zaletą jest czas. Postawienie budynku modułowego nie powinno dłużej trwać niż tydzień, a budowa domu w klasycznej technologii może potrwać nawet rok. Na czas trwania budowy nie mają wpływu czynniki pogodowe, takie jak opady deszczu czy śniegu.

Budownictwo modułowe – wady
Budowa hotelu
lub domu z prefabrykatów modułowych ma również wady. Największą jest konieczność posiadania środków już na samym początku prac. Kolejną jest konieczność dogodnego wjazdu ekipy na posesję. Poleca się, aby do działki był dostęp przynajmniej z drogi gruntowej. Trzeba wiedzieć, że elementy przewożone są 40-tonowymi ciężarówkami, które muszą być ustawiane na fundamentach przy pomocy kilkunastu tonowych dźwigów Szacuje się również, że hotel modułowy i dom modułowy wymaga większego wkładu finansowego, niż obiekt budowany tradycyjną metodą gospodarczą.

Mity dotyczące budynków modułowych
Polacy z dużą dozą niepewności podchodzą do budynków modułowych. Mówi się, że domy wybudowane w technologii modułowej są nietrwałe. Badania wykazały, że tego typu konstrukcje potrafią wytrzymać nawet do 200 lat. Kolejnym mitem jest to, że budynki modułowe trudno ogrzać zimą. Jest to również nieprawda. Moduły szkieletowe izolowane są piankami i wełną, a moduły z keramzytobetonu same z siebie nie pozwalają na uciekanie ciepła.

Podsumowanie
Budynki modułowe są coraz popularniejsze nawet w naszym kraju, jednak nadal wiele osób się boi wydawać swoje ciężko zarobione pieniądze na technologię, która jest stosunkowo młoda. Jeśli posiadamy odpowiedni zapas gotówki, dobry dojazd do działki oraz niewiele czasu, to z całą pewnością warto zainteresować się tego typu rozwiązaniem. Budynki modułowe są bezpieczne, trwałe oraz co najważniejsze – ładniejsze od klasycznych, budowanych metodą gospodarczą. Są również niezwykle ciepłe. Moduły nierzadko tworzone są przez firmy wykorzystujące materiały ekologiczne. Klientów często przekonuje fakt, że domy i hotele modułowe objęte są gwarancją nawet do 20 lat od czasu budowy. Oznacza to zatem, że wszystkie wady wykryte po zakończeniu prac naprawiane są na koszt firmy, która podjęła się dostarczenia modułów i ich odpowiedniego ustawienia na fundamentach.

mtprzetelniorlybudownictwasymasmtcelektroinstalacjeplgbcmrbasmasmgryf budtargi pomorskiepromocja-targi.plsibexexpokruszywasibexjesienwwdpmtseistargikielcelentewencbuild.lentewencelektroinstalacje13warsawbuildtargidziedzictwo