Wyszukaj w katalogu
Polecane firmy
Poleć nas innym
Aktualności

Jak wybrać balustradę balkonową? Wybierz najlepsze materiały i wzory

02-04-2019
Poszczególne elementy balustrad pełnią różne funkcje, zarówno dekoracyjne, jak i zabezpieczające przed upadkiem. Wybór najlepszego wzoru oraz tworzywa, z którego będzie ona wykonana, nie jest prosty. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru balustrady, aby była funkcjonalna oraz trwała.

Co należy do najważniejszych elementów balustrad?

Poręcze
Poręcze są elementem, z którym nasze ręce mają największy kontakt, dlatego koniecznie muszą one być miłe w dotyku. Do tego trzeba zwrócić uwagę na ich jakość, aby nie zużywały się zbyt szybko.

Słupki
Ich zadaniem jest stabilizacja oraz przeniesienie obciążenia z poręczy, tak aby można było z niej bezpiecznie korzystać. Istnieje wiele różnych tworzyw, z których mogą być wykonane słupki, jednak największą popularnością cieszy się stal nierdzewna oraz drewno. Montowane są one zazwyczaj do ściany bocznej lub do nośnych słupów.

Wypełnienie balustrad
Oprócz samej balustrady to właśnie wypełnienie jest najbardziej widoczne i decyduje o charakterze całego balkonu, schodów czy tarasu. Do wyboru mamy wiele możliwości, takich jak przęsła drewniane, balustrady ze stali nierdzewnej oraz wypełnienia ze szkła.

Najpopularniejsze balustrady balkonowe

Balustrady wykonane ze stali nierdzewnej
Dziś coraz częściej stawiamy na jakość, a nie tylko na jak najniższą cenę. Dlatego nasz wybór tak często pada na balustrady, które przetrwają bardzo długo w idealnym stanie. Jest to możliwe, kiedy postawimy na stal nierdzewną, która nie jest narażona na korozję, a do tego nie musimy jej konserwować. Jednorazowa inwestycja szybko się zwraca, a do tego wygląda bardzo stylowo. Takie rozwiązanie sprawdzi się wszędzie, jednak najlepszy efekt osiągniemy w nowoczesnym budownictwie. Wynika to z faktu, iż balustrady ze stali nierdzewnej są bardziej minimalistyczne. Można je wykorzystać na balkonach oraz tarasach.

Drewniane balustrady
Innym ciekawym rozwiązaniem są balustrady z drewna. Doskonale wyglądają i sprawują się w domu oraz na zewnątrz. Jedyne co musimy zrobić, to dopasować kolor drewna do naszego domu. Tym razem nie trzeba obawiać się, że elementy balustrad tego typu nie będą pasować do starszego budownictwa. Dzięki drewnianym elementom dom stanie się bardziej przytulny oraz klimatyczny. Balustrady tego typu nie są narażone na nagrzewanie, dlatego bez obaw można montować je na wysoko położonych i nasłonecznionych balkonach.

Jedyne, o czym należy pamiętać to o konieczności konserwacji. Systematyczne malowanie balustrady nie tylko odświeży balkon, ale też zapobiegnie powstawaniu wilgoci czy po prostu zniszczeniu.

Kute balustrady
Jeśli podobają nam się ozdobne balustrady w różnych stylach, to możemy postawić na modele kute. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że są one bardzo ciężkie, gdyż wykonano je z pręta żeliwnego. Nie każdy wie, że ich ciężar jest nawet kilkukrotnie większy od stali nierdzewnej. Montaż takiej balustrady staje się możliwy jedynie wtedy, gdy mamy pewność, że balkon wytrzyma takie obciążenie. Poza tym są też odporne na działania mechaniczne, a co za tym idzie naprawdę trwałe.

mtprzetelniorlybudownictwasymasmtcelektroinstalacjeplgbcmrbasmasmgryf budtargi pomorskiepromocja-targi.plsibexexpokruszywasibexjesienwwdpmtseistargikielcelentewencbuild.lentewencelektroinstalacje13warsawbuildtargidziedzictwo