Wyszukaj w katalogu
Polecane firmy
Poleć nas innym
Aktualności

Zagęszczenie gruntu jako metoda wzmacniania podłoża, metody zagęszczania gruntu

04-11-2019

 


Grunt nie zawsze dobrze nadaje się do celów budowlanych. Ale to nie znaczy, że nie można poprawić jego parametrów. Do zagęszczania gruntu stosowanych jest wiele różnych metod.

Zagęszczanie dynamiczne

W procesie zagęszczania dynamicznego używa się koparek czerpakowych lub dźwigów przystosowanych do swobodnego zrzutu z wysokości 10-25 m, ubijaka o dużej masie (5-10 ton). W gruncie wybija się krater, a następnie wypełnia go kruszywem. Potem jeszcze raz zrzuca się na niego ubijak, aż do uformowania kolejnego krateru. Proces ten powtarza się do momentu wystąpienia zmniejszenia zagłębiania się ubijaka przy każdym zrzucie. W ten sposób formowana jest kamienna kolumna. Aby ją stworzyć potrzeba zazwyczaj 15-30 zrzutów ubijaka.
 

Tego typu zagęszczanie dynamiczne to jedna z metod z powodzeniem stosowana przez firmę Keller do wzmacniania podłoża. Średnica i kształt uformowanej kolumny zależy od czynników takich jak sztywność gruntu, kształt ubijaka czy energia włożona w ubijanie.

Zagęszczanie impulsowe

Ta metoda polega na przyłożeniu dużej energii do punktu w podłożu w krótkiej jednostce czasu. Wykonuje się to za pomocą zagęszczarki - urządzenia na podwoziu gąsienicowym wyposażonego w stalowy stempel. Impulsy przekazywane do podłoża są wytwarzane przez uderzenia wolnospadowego młota o dużej masie w ów stempel ułożony na gruncie z częstotliwością 40-60 cykli na minutę. Zagęszczarka porusza się po powierzchni terenu od punktu do punktu, zgodnie z wcześniej zaplanowanym kluczem.

Wibroflotacja i wibrowymiana

Grunt można zagęszczać również przy pomocy kolumn żwirowych. Wibroflotacja jest metodą, w której stosowany jest wibrator podwieszony do dźwigu lub koparki. Jest on pogrążany w podłożu dzięki wibracjom, których moc, amplituda i częstotliwość są dobierane w zależności od rodzaju gruntu. Podnosi się go i opuszcza ruchem posuwisto-zwrotnym ze stopniowym powolnym unoszeniem. Zagęszczany od dołu grunt zmniejsza dzięki temu swoją porowatość.

Wibrowymiana to metoda, w której używa się wibratora śluzowego zamontowanego na palownicy. Przez śluzę w dolnej części urządzenia w podłoże gruntowe wprowadza się kruszywo, tworząc w ten sposób kolumnę żwirową.

Pale przemieszczeniowe

Pale betonowe wykonywane są poprzez pogrążanie w gruncie głowicy rozpychającej, która zamontowana jest na umieszczonej na palownicy żerdzi wiertniczej. Głowicę rozpychającą pogrąża się metodą obrotową. Ma ona centralnie zamontowany przewód, przez który można podczas tego procesu tłoczyć beton. W trakcie wiercenia nie odprowadza się urobku – dogęszcza on grunt otaczający i zwiększa nośność wzdłuż pobocznicy pala. Po osiągnięciu przez głowicę zamierzonej głębokości narzędzie jest powoli podnoszone, a równocześnie przez przewód jest pod ciśnieniem pompowany beton.

Pale CFA

Te kolumny tworzone są poprzez wiercenie świdrem ślimakowym. Podczas pogrążania go w gruncie występuje jedynie nieznaczne odprowadzanie urobku, dzięki czemu można uniknąć rozluźnienia gruntu otaczającego i uzyskać wysoką nośność wzdłuż pobocznicy. W centralnej części świdra jest przewód, przez który podczas podciągania tłoczony jest beton.

mtprzetelniorlybudownictwasymasmtcelektroinstalacjeplgbcmrbasmasmgryf budtargi pomorskiepromocja-targi.plsibexexpokruszywasibexjesienwwdpmtseistargikielcelentewencbuild.lentewencelektroinstalacje13warsawbuildtargidziedzictwo