Wyszukaj w katalogu
Polecane firmy
Poleć nas innym
Aktualności

Instalacje fotowoltaiczne, a zabezpieczenia odgromowe

19-04-2020


Instalacje fotowoltaiczne stają się coraz bardziej popularnym źródłem pozyskiwania energii elektrycznej. Najczęściej spotykanymi instalacjami są te, które montowane są na dachach. Działają one efektywnie i wydajnie, jeżeli tylko o nie odpowiednie zadbamy. Regularne usuwanie zabrudzeń z pewnością przyczni się do poprawy wydajności pracy paneli fotowoltaicznych. Instalacje fotowoltaiczne są niestety narażone na uszkodzenie związane z uderzeniem pioruna ze względu na ich usytuowanie na dachach budynków.

Jakie negatywne skutki może wywołać wyładowanie elektryczne w atmosferze?

  1. Po pierwsze może dojść do uszkodzenia budynku wynikającego z uderzenia pioruna
  2. Wyładowanie atmosferyczne może spowodować również obrażenia wśród osób, które znajdują się w środku budynku
  3. Pioruny mogą też doprowadzić do uszkodzenia wszelkich urządzeń elektrycznych we wnętrzu budynku

W związku z powyższym każda instalacja fotowoltaiczna musi mieć odpowiednią dopasowaną koncepcję ochrony odgromowej, która zakłada między innymi analizę ryzyka, która jest wykonana zgodnie z europejską normą 621305-2. Należy pamiętać między innymi o odstępie separującym czyli koniecznej odległości między przewodami odprowadzającyim a inną metalową i uziemiejącą częścią budynku.

Zabezpieczenie instalacji fotowoltaicznej od strony DC

Dodatkowo należy wprowadzić zabezpieczenia zarówno od strony DC, w których stosuje się kombinowe ograniczniki PV typu 1, a ich ilość zależy od odległości od urządzenia, które ma być chronione. Rozdzielnice budowlane od strony DC mogą być zakończone gotowymi złączami MC4. Dla tych instalatorów, którzy wchodzą przewodami poprzez korytka lub rurki instalacyjne i sami sznurują wnętrze, rozdzielnie są sprzedawane z dławikami, do szczelnego przejścia przewodami.

Fotowoltaika od strony AC  

Zabezpieczenie strony AC odbywa się poprzez zastosowanie kombinowanych ograniczników przepięć w miejscu, w którym następuje przyłączenie instalacji zasilającej. Zaleca się zastosowanie kolejnego ogranicznika od strony AC inwertera, jeżeli odległość między przyłączem a inwerterem jest większa niż 10 m.

Rozdzielnica PV fotowoltaika, które mają wbudowany 3 fazowy wyłączniki nadprądowy i ograniczniki przepięć typu C/3P służą do zabezpieczenia inwertera 3- fazowego ( z 1 lub 2 mppt ) od strony AC o mocach od od 3 do 5kW. Z kolei rozdzielnice PV, które wyposażono w ograniczniki 1-polowe i wyłącznik nadprądowy 1 fazowy sprawdzą się w przypadku instalacji fotowoltaicznych z inwerteremi jednofazowymi (z 1 lub 2 mppt ) o mocach do 3.68kW.

Jest wiele firm, które oferują zarówno same zabezpieczenia do instalacji fotowoltaicznych jak i gotowe rozwiązania dla strony AC i DC inwertera, które zgodne są z europejskimi standardami bezpieczeństwa, jeżeli więc nie masz pewności czy dobre zabezpieczenia PV/ rozdzielnie fotowoltaiczną wybrałeś, poproś profesjonalistów o pomoc w tym temacie – wkońcu Twoje bezpieczeństwo i Twojej rodziny jest najważniejsze. Dodatkowo sama instalacja fotowoltaiczna to dosyć duży koszt, dlatego lepiej zainwestować w porządną rozdzielnię PV, dzięki której będziesz się cieszył darmowym prądem prosto ze słonca przez długie lata.

mtprzetelniorlybudownictwasymasmtcelektroinstalacjeplgbcmrbasmasmgryf budtargi pomorskiepromocja-targi.plsibexexpokruszywasibexjesienwwdpmtseistargikielcelentewencbuild.lentewencelektroinstalacje13warsawbuildtargidziedzictwo