Wyszukaj w katalogu
Polecane firmy
Poleć nas innym
Aktualności

Wyłączniki nadprądowe - do czego się je wykorzystuje?

22-08-2020Wyłączniki nadprądowe to jedne z tych urządzeń, które pełnią bardzo ważną rolę w zapewnieniu bezpiecznej pracy z urządzeniami elektrycznym zarówno w domu, jak i w budynkach użyteczności publicznej. Obok ograniczników przepięć, wyłączników różnicowoprądowych, rodzielnic budowlanych to jedno z ważniejszych zabezpieczeń sieci elektrycznej.

  1. Jak działają wyłączniki nadprądowe?
  2. Kiedy warto zastosować wyłączniki nadprądowe?

Jak działają wyłączniki nadprądowe?

Wyłączniki nadprądowe określa się także mianem wyłączników nadmiarowoprądowych oraz esek. Ich podstawowe zadanie to rozłączenie układu elektrycznego w sytuacji, gdy dojdzie do zwarcia lub przeciążenia na sieci elektrycznej. Dzięki temu rozwiązaniu nie musisz martwić się, że w wyniku drobnego uszkodzenia dojdzie do poważnej awarii lub pożaru. Przed taką możliwością chroni cię właśnie wyłącznik nadprądowy oraz kilka innych urządzeń.

Wyłączniki nadprądowe występują w kilku rodzajach. Opisane są one jako:

  • A - działające natychmiast, bez opóźnień, zabezpieczenie urządzeń elektronicznych;
  • B - działające z pewnym opóźnieniem, które zależy od stosunku prądu zadziałania do prądu znamionowego, zabezpieczenie urządzeń o mniejszych prądach rozruchowych;
  • C - działające z lekkim opóźnieniem, przeznaczone do instalacji o małej mocy;
  • D - także działające z opóźnieniem przeznaczone do ochrony urządzeń o sporej mocy (np. silników elektrycznych). 

Wyłączniki nadprądowe pracują z maksymalnym napięciem to 440 V i prądem znamionowym do 125 A. 

Kiedy warto zastosować wyłączniki nadprądowe?

Wyłącznik nadprądowy umożliwia szybkie odłączenie zasilania w domu, magazynie, firmie, kiedy tylko pojawi się niebezpieczeństwo pożaru. Dzięki jego zastosowaniu ryzyko zwarć i przeciążeń w obwodach elektrycznych jest prawie zerowe. Co ważne, wyłączniki pozwalają na przerwanie działania obwodu oświetleniowego bez konieczności odcinania zasilania w innych pomieszczeniach. Warto jednak pamiętać, że w przypadku bardziej rozbudowanych instalacji konieczne jest zainstalowanie rozdzielnic budowlanych, które znajdziesz w Doktorwolt.

Wyłączniki eski działają bez zarzutu, zawsze gdy zetkną się ze sobą żyły przewodu, a także gdy przyczyną zwarcia jest dostanie się przez przypadek do żył jakiegoś metalowego elementu. To bardzo ciekawa alternatywa dla bezpieczników topikowych, Wyłączniki gwarantują bowiem lepsze zabezpieczenie przed porażeniem prądem lub przed pożarem. Kiedy wyłącznik wykryje wzrost wartości, obwód po prostu się przerywa. Dzisiaj eski to podstawowe zabezpieczenie każdej instalacji elektrycznej. Cechuje je wytrzymałość, odporność oraz doskonałe parametry, a przede wszystkim perfekcyjne działanie. 

 

mtprzetelniorlybudownictwasymasmtcelektroinstalacjeplgbcmrbasmasmgryf budtargi pomorskiepromocja-targi.plsibexexpokruszywasibexjesienwwdpmtseistargikielcelentewencbuild.lentewencelektroinstalacje13warsawbuildtargidziedzictwo