Wyszukaj w katalogu
Polecane firmy
Poleć nas innym
Aktualności

Energia ze słońca

11-09-2020

 



Widok paneli fotowoltaicznych już nas nie zaskakuje. Z jednej strony moda związana jest z troską o środowisko naturalne. Z drugiej, tego typu inwestycje wiążą się z bardzo dużymi oszczędnościami. Poza tymi, które widać w comiesięcznych rachunkach za prąd, właściciele domów mogą liczyć również na dopłaty oraz ulgi w podatkach. Te elementy sprawiają, że na dachach pojawiają się charakterystyczne moduły fotowoltaiczne i jak Polska długa i szeroka korzystamy z tego, co słońce ma dla nas najlepsze.

1. Jak montować panele?

2. Od projektu do realizacji

Jak montować panele?

By panele fotowoltaiczne mogły pojawić się na dachu potrzebny jest oczywiście projekt oraz odpowiednie wyliczenia. Warto całość inwestycji powierzyć profesjonalnej firmie, bo to od prawidłowego montażu poszczególnych elementów zaleczyć będzie to, czy instalacja będzie działać efektywnie. Największy wpływ na wydajność ma usytuowanie paneli solarx na dachu. Chodzi przede wszystkim o dostęp do promieni słonecznych, co jest związane z kierunkiem, w jakim usytuowany jest dach oraz jego kształtem i kątem nachylenia.

Przyjmuje się, że najkorzystniej jest zamontować panele fotowoltaiczne w ustawieniu na południe pod kątem 30-40°. To najbardziej nasłoneczniony kierunek. Najmniej wydajna instalacja będzie przy montażu elementów skierowanych na północ. Poza tym warto zastanowić się również, kiedy zapotrzebowanie na energię w domu jest największe.

Od projektu do realizacji

Dobre instalacje fotowoltaiczne wymagają precyzyjnie przygotowanego projektu. Musi on uwzględniać zarówno warunki techniczne dachu, potrzeby użytkowników, a także możliwość powstawania zacienienia. W wielu wypadkach fotowoltaika jest montowana w ciągu jednego dnia i nie wiąże się z dużym obciążeniem dla domowników. W przypadku, gdy inwestycja jest duża i dotyczy na przykład instytucji czy firm prace na dachu mogą trwać kilka dni.

Ważnym aspektem, który wpływa na projekt oraz sam montaż jest również zacienienie. To zdarza się wówczas, gdy dach nie jest jednolity i niektóre moduły nie są oświetlone w tym samym stopniu. Wówczas stosuje się mikroinwertery lub technologię half-cut, które pozwalają zoptymalizować działanie całej instalacji. To o tyle istotne, że przy połączeniu szeregowym ogniw, jeśli cień pada na jedno z nich, nie funkcjonuje cały panel. Rozwiązaniem jest wykorzystanie diod bypass (bocznikujących), które tworzą pewnego rodzaju obejście zacienionego ogniwa i umożliwiają dalszy przepływ prądu. Tym samym każdy z fragmentów panelu pracuje niezależnie. W przypadku gdy konstrukcja dachu generuje zacienienie jego fragmentów, warto bardzo dokładnie przeanalizować sposób montażu paneli w ułożeniu pionowym lub poziomym.

mtprzetelniorlybudownictwasymasmtcelektroinstalacjeplgbcmrbasmasmgryf budtargi pomorskiepromocja-targi.plsibexexpokruszywasibexjesienwwdpmtseistargikielcelentewencbuild.lentewencelektroinstalacje13warsawbuildtargidziedzictwo