Wyszukaj w katalogu
Polecane firmy
Poleć nas innym
Aktualności

Jakie materiały wykorzystać do budowy domu energooszczędnego?

27-11-2020

Ograniczanie zużycia energii w okresie eksploatacji budynków mieszkalnych jest bardzo istotne dla inwestorów. Już od 1 stycznia 2021 roku wchodzi zaostrzenie Warunków Technicznych. Na szczególną uwagę zasługuje kolejne obniżenie współczynnika przenikania ciepła ścian zewnętrznych, do wartości Umax = 0,20 W/(m2·K). Każdy nowo wybudowany budynek będzie charakteryzował się wysokim poziomem energooszczędności. W poszukiwaniu materiałów, które odpowiadałyby nowym wytycznym, warto zwrócić uwagę na beton komórkowy. Jakie jego właściwości powodują, że jest określany mianem materiału energooszczędnego?

Cechy charakterystyczne betonu komórkowego
Beton komórkowy np. z Systemu Budowy H+H, sprzyja ograniczaniu zużycia energii cieplnej w domach mieszkalnych. Dzieje się tak, dzięki jego bardzo dobrym parametrom izolacyjności termicznej. Bloczki z betonu komórkowego mają porowatą strukturę wewnętrzną. W porach (komórkach) uwięzione jest powietrze - doskonały izolator, który sprzyja izolacyjności termicznej ścian budowanych z bloczków z betonu komórkowego 

Odpowiedni dob
ór bloczków ściennych pozwala uzyskać oszczędności na zużyciu energii grzewczej. Wybór bloczków z betonu komórkowego powinien być podyktowany głównie wyborem odpowiedniej gęstości. Im jest ona niższa, tym bloczek będzie miał niższą wytrzymałość na ściskanie, ale też wyższą izolacyjność termiczną. Elementy najniższych klas gęstości są najbardziej energooszczędne dlatego wybór odpowiednich bloczków z betonu komórkowego powinien być świadomy i uzasadniony pożądanym poziomem parametrów fizycznych.

Co więcej, bloczki z betonu komórkowego mają dużą dokładność wymiarową, co oznacza, że można je murować z wykorzystaniem cienkowarstwowej zaprawy. Cienkie spoiny o grubości 1–2 mm, to ochrona przed pojawieniem się mostków termicznych w ścianach budynków. Eliminacja poziomych miejsc ucieczki ciepła pozwala ograniczyć do minimum straty energii.

Budowa ciepłego domu z betonu komórkowego
Jeśli inwestorowi zależy na uzyskaniu ścian o jednym z najniższych współczynników przenikania ciepła, powinien wybierać bloczki z betonu komórkowego o niskiej gęstości, np. 300 kg/m3. Pozwalają one na murowanie przegród ocieplonych najcieńszymi warstwami izolacji termicznej, a w przypadku elementów o większych szerokościach można z nich wznosić nawet przegrody jednowarstwowe bez konieczności stosowania dodatkowej izolacji. Przegrody te tworzą barierę, która będzie zapobiega ucieczce cennego ciepła wytworzonego we wnętrzach pomieszczeń mieszkalnych.

mtprzetelniorlybudownictwasymasmtcelektroinstalacjeplgbcmrbasmasmgryf budtargi pomorskiepromocja-targi.plsibexexpokruszywasibexjesienwwdpmtseistargikielcelentewencbuild.lentewencelektroinstalacje13warsawbuildtargidziedzictwo