Wyszukaj w katalogu
Polecane firmy
Poleć nas innym
Aktualności

Gwintowanie ręczne – co musisz o nim wiedzieć?

06-03-2018


Zerwana śruba lub nakrętka? Tworzenie wysokiej jakości gwintów i części zamiennych w domowych warunkach jest jak najbardziej możliwe. Wystarczy w tym celu zaopatrzyć się w zestaw gwintowników i narzynek, które umożliwiają wykonanie różnorodnych śrubowych nacięć na wielu powierzchniach. Podpowiadamy jak prawidłowo wykonać gwint wewnętrzny i zewnętrzny oraz jakie narzędzia są do tego potrzebne.

Czego potrzebujesz do gwintowania otworów i śrub?
Podstawowymi narzędziami do tworzenia funkcjonalnych śrub i otworów z gwintem są narzędzia skrawające – narzynki oraz gwintowniki. Przydadzą Ci się do wykonywania części zamiennych maszyn i urządzeń, trwałego łączenia różnorodnych elementów oraz regeneracji uszkodzonych gwintów. Wytrzymała stal, z której są produkowane, gwarantuje dużą precyzję śrubunków w aluminium, tworzywach sztucznych oraz przy nacinaniu metalu.

Gwintownik ręczny przypomina kształtem śrubę lub wiertło. Po wkręceniu w otwór wycina w nim gwint. Podobnie działa narzynka. Nakręca się ją na element (najczęściej walec) aby uzyskać gwint zewnętrzny. Wymiary gwintu zależą od rodzaju użytych narzędzi, dlatego do komfortowej pracy najlepiej wykorzystać zestaw gwintowników i narzynek, który zawiera niezbędne uchwyty i inne akcesoria ułatwiające tworzenie gwintów.

Gwintowanie otworów krok po kroku
Proces powstawania gwintu metodą ręczną składa się z kilku prostych kroków. Najpierw nawierca się w materiale otwór pomniejszony o skok gwintu, po czym pogłębia się go kolejno gwintownikiem wstępnym (zdzierak) oraz gwintownikiem precyzyjnym (wykańczak). Dla lepszego efektu można również posłużyć się gwintownikiem zasadniczym (pośredni), który poszerza otwór przed jego wykończeniem. Aby zminimalizować opór warto na każdy obrót gwintownika wycofać go o pół obrotu oraz stosować olej do obróbki skrawaniem. Nieco łatwiej jest z narzynkami, gdyż wystarczy je po prostu nakręcić na pręt, uważając by odcięte fragmenty materiału nie uszkodziły powstającego gwintu.

Zestawy do gwintowania ręcznego
Łatwe wykonywanie gwintów w wielu rozmiarach ułatwiają uniwersalne zestawy gwintowników i narzynek. Rozbudowane komplety zawierają nawet 56 elementów do precyzyjnego tworzenia śrub i nakrętek w rozmiarze od M3 do M20. W skład zestawu wchodzą gwintowniki wstępne, pośrednie i wykańczające, przyrządy do mierzenia rozmiaru gwintu oraz specjalne pokrętła, czyli regulowane uchwyty gwintowników i narzynek. Wszystkie elementy zestawu zapakowane są w praktyczny organizer, ułatwiający transport i przechowywanie narzędzi.

 

Czym kierować się przy wyborze zestawu do gwintowania?
Wybierając zestaw gwintowników i narzynek warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonano elementy kompletu. Musi on zapewniać wysoką wytrzymałość na tarcie oraz nie dopuszczać do szybkiego stępienia się ostrzy. Z tego powodu warto wybierać produkty uznanych producentów, w tym m.in. zestawy gwintowników i narzynek Yato, Topex i Modeco.

Masz już wszystkie niezbędne narzędzia do tworzenia funkcjonalnych gwintów? Zestawy gwintowników i narzynek ze stali szybkotnącej i nie tylko znajdziesz w sklepie internetowym Stukpuk.pl: zestawy gwintowników i narzynek

mtprzetelniorlybudownictwasymasmtcelektroinstalacjeplgbcmrbasmasmgryf budtargi pomorskiepromocja-targi.plsibexexpokruszywasibexjesienwwdpmtseistargikielcelentewencbuild.lentewencelektroinstalacje13warsawbuildtargidziedzictwo