Wyszukaj w katalogu
Polecane firmy
Poleć nas innym
Aktualności

Wybieramy drabinę do prac budowlanych

30-01-2019


 

Nawet tak prosta rzecz, jak drabina może sprawić nam wiele problemów podczas zakupu. Gdy wybierzemy się do sklepu, okaże się bowiem, że jej rodzajów jest całe mnóstwo, nie mówiąc już o różnicach dotyczących materiału, z jakiego zostały wykonane poszczególne modele. Wszystko to sprawia, że łatwo się w tym zagubić, dlatego dzisiaj zamieszczamy krótki poradnik odnośnie do wyboru odpowiedniej drabiny przeznaczonej do pracy na zewnątrz. 

Drabina i jej rodzaje

Wydawać by się mogło, że niemal każda drabina wygląda tak samo, czyli posiada dwie rozstawne nóżki i specjalny podest. Tymczasem jak się okazuje, na rynku znajdziemy m.in. drabiny przegubowe, wielofunkcyjne czy dwustopniowe. Co więcej, dostępne są nawet specjalne modele przypominające wyglądem rusztowania, których używa się na budowach. Skąd takie duże rozróżnienie? Drabina wykorzystywana może być do wielu czynności, dlatego jej wybór musimy zostać podyktowany głównie przyszłym przeznaczeniem. 

Materiał wykonania, a zastosowanie

Zapewne większość osób kojarzy drabinę z drewnem. Tego rodzaju drabiny użytkowane były dawniej powszechnie, jednak obecnie zostały wyparte przez modele aluminiowe. Główna różnica tkwi w ich wadze. Drabina drewniana jest bardzo ciążka, dlatego jej przenoszenie jest znacznie utrudnione, przez co traci ona na funkcjonalności. Drabinę aluminiową bez problemu przeniesie jedna osoba, dlatego też zastosowanie odnajduje zwłaszcza w domach. Skorzystać można z niej także podczas wykonywania lekkich prac w ogrodzie. W profesjonalnym użytku drabiny aluminiowe stosowane są znacznie rzadziej, ponieważ nie wykazują się odpowiednią stabilnością. Praca na wysokościach charakteryzuje się dużym stopniem niebezpieczeństwa, dlatego należy zainwestować w jak najbardziej wytrzymałą drabinę. Do takich zalicza się przede wszystkim drabiny przegubowe oraz wielofunkcyjne. Ciekawa oferta pod tym względem jest dostępna na stronie https://www.dramix.pl/oferta/drabiny, gdzie znaleźć można także specjalistyczne drabiny do magazynów oraz hal produkcyjnych. Wyróżnia je zastosowanie wysokogatunkowych materiałów, przekładających się na ich solidność i trwałość. 

Jak dopasować wysokość drabiny?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że drabina powinna zostać dostosowana nie tylko do wysokości prac, jakie zamierzamy wykonywać, ale i do naszego wzrostu. Do prac na różnych poziomach najlepsza okaże się drabina teleskopowa, gdyż można ją wygodnie rozkładać. Sprawdźmy jednocześnie maksymalną wagę, jaką jest ona w stanie utrzymać. To bardzo ważne dla późniejszego korzystania. 

Profesjonalna drabina nie należy do tanich, ponieważ kosztuje nawet od 1500 do 2500 złotych, niemniej decydując się na taki zakup, zyskujemy pewność, że zapewni ona odpowiednią stabilność podczas pracy, a co za tym idzie, zwiększy nasze bezpieczeństwo. Zwróćmy także uwagę na materiał z jakiego została wykonana, ponieważ w dużej mierze to on determinuje wytrzymałość drabiny.

mtprzetelniorlybudownictwasymasmtcelektroinstalacjeplgbcmrbasmasmgryf budtargi pomorskiepromocja-targi.plsibexexpokruszywasibexjesienwwdpmtseistargikielcelentewencbuild.lentewencelektroinstalacje13warsawbuildtargidziedzictwo