Wyszukaj w katalogu
Polecane firmy
Poleć nas innym
Poradnik

Gotowe projekty domów


Projekt gotowy jest to architektoniczno-budowlany projekt, którego dokumentacja jest wielokrotnie powielana i rozpowszechniana. Może stanowić jedną z 4 części projektu budowlanego (zamiast projektu indywidualnego). Konieczna jest jego adaptacja do istniejących warunków. Standardowy projekt składa się z:

- części architektonicznej (wraz z rzutami) zawierająca opis rozwiązań funkcjonalnych i technicznych

- części konstrukcyjnej, która zawiera opis rozwiązań technicznych, obliczenia statyczne oraz niezbędne rysunki

- dokumentacja instalacji elektrycznych, która podaje parametry techniczne zapotrzebowania na energię elektryczną oraz opis i rysunki instalacji oświetlenia i gniazd wtykowych, instalacji odgromowych i ochrony przed pożarem.
 

- dokumentacja centralnego ogrzewania, instalacji wodno-kanalizacyjnej i gazowej zawiera opisy i rysunki pokazujące rozwiązania techniczne w/w instalacji.


Jeśli planujecie budowę własnego domu i zastanawiacie się, jak powinien on wyglądać i  jaką ma mieć powierzchnię, najlepiej zacząć od przeglądania gotowych projektów domów dostępnych np. w inernecie.
Oferowane na rynku budowlanym projekty domów są bardzo przystępne cenowo, dlatego też większość inwestorów decyduje się na zakup gotowego projektu z katalogu, w celu zaoszczędzenia zarówno czasu jak i pieniędzy. Kolejną zaletą gotowego projektu jest fakt, że z domów, które na ich bazie powstają są zadowoleni klienci. Są oni swego rodzaju "testerami" nie tylko funkcjonalności, ale również rozwiązań technicznych. Szeroki wybór gotowych projektów domów jednorodzinnych pozwala wybrać coś dla siebie, chyba że mamy specjalne wymagania.Zdarza się też tak, że jesteśmy w pewien sposób zmuszeni skorzystać z usług architekta i zamówić indywidualny projekt. Dzieje się tak wtedy gdy nie uda nam się znaleźć gotowego projektu katalogowego, który spełniałby warunki zabudowy dla naszej działki. Jeżeli mamy działkę tzw. trudną - o nietypowym kształcie, ze spadkami, mocno zadrzewioną – to zamówienie indywidualnego projektu może okazać się koniecznością. Architekt przygotowuje wtedy koncepcję domu, zgodnie z naszymi oczekiwaniami oraz warunkami zabudowy i zagospodarowania terenu. Prezentuje ją w formie planów, elewacji i szkiców perspektywicznych, niekiedy makiet roboczych. Na tym etapie projektowania warto w wyniku dyskusji i wspólnych ustaleń wprowadzić ostatnie korekty do programu. Zrozumienie rysunków ułatwiają nam wizualizacje komputerowe, dzięki którym jak na zdjęciach możemy obejrzeć dom ze wszystkich stron, a także jego wnętrze. 

Dla ułatwienia wyszukiwania zastosowano też różne kryteria podziału projektów:

- Parterowe
- Z poddaszem
- Piętrowe
- Bliźniaki 
- Podpiwniczone
- Wielorodzinne
- Z wejściem od południa
- Na wąską działkę
- W stylu dworkowym
- Nowoczesne

według powierzchni domu:

- małe -  pow. do 150m2
- średnie pow. 150 - 200m2
- duże pow. powyżej 200m2
- Projekty Willi, Rezydencji

wg powierzchni działki:

- na działkę do 18m
- na działkę do 30m
- na działkę od 30m
 
Dobry projekt domu to projekt optymalnie dopasowany do działki, odpowiadający naszym potrzebom i preferencjom oraz profesjonalnie i kompleksowo opracowany. Decydując się na zakup projektu domu należy pamiętać o tym, że styl domu zawsze można  dopasować do naszego stylu życia.

mtprzetelniorlybudownictwasymasmtcelektroinstalacjeplgbcmrbasmasmgryf budtargi pomorskiepromocja-targi.plsibexexpokruszywasibexjesienwwdpmtseistargikielcelentewencbuild.lentewencelektroinstalacje13warsawbuildtargidziedzictwo